Bay Area Literary Calendar

Thursday, 1/19 – (5:45pm) RADAR Production: Queer Reading Series
Thursday, 1/19 – Walker, Rosenthal, + Ballard (Berkeley)
Thursday, 1/19 – MPC: Julia Levine + C. Dale Young (San Rafael)
Thursday, 1/19 – Tamam Kahn (San Jose)
Thursday, 1/19 – Elizabeth McKenzie (Corte Madera)
Thursday, 1/19 – Jason Diamond
Thursday, 1/19 – You’re Going To Die: Poetry, Prose & Everything Goes
Thursday, 1/19 – Michael Eric Dyson (Berkeley)
Thursday, 1/19 – KSW: Cheng, Perez, + Calimlim
T
hursday, 1/19 – Generation to Generation, Poet to Poet

Friday, 1/20 – (10am) A Day of Affirmation (San Rafael)
Friday, 1/20 – Porchlight: Bombs Away!
Friday, 1/20 – Uptown Fridays: Caits Meissner + Isobel O’Hare (Oakland)
Friday, 1/20 – Lindsey Lee Johnson (Corte Madera)
Friday, 1/20 – Jonathan Moore

Saturday, 1/21 – (1pm) Songs of Protest
Saturday, 1/21 – (3pm) Zine Release Party
Saturday, 1/21 – (3pm) Lucha Corpi, Alvarez, Porras-Hernandez + Vas (Oakland)
Saturday, 1/21 – (4pm) Christine Marie Mason (Corte Madera)
Saturday, 1/21 – (6:30pm) Identity Crisis IV (Oakland)
Saturday, 1/21 – Charlotte Stewart (Corte Madera)
Saturday, 1/21 – Porchlight: Bombs Away!

Sunday, 1/22 – (1pm) Sheila Kohler (Corte Madera)
Sunday, 1/22 – (4pm) Resist! A Postmodern Times Reading
Sunday, 1/22 – (4pm) Will Shwalbe (Corte Madera)
Sunday, 1/22 – (6:30pm) Kim Stanley Robinson + Cecelia Holland

Monday, 1/23 – John Hart (Corte Madera)

Tuesday, 1/24 – (6pm) Deborah Kennedy
Tuesday, 1/24 – Shanthi Sekaran
Tuesday, 1/24 – Poetics and Performance (Oakland)

Wednesday, 1/25 – Jon Else
Wednesday, 1/25 – Funny Bits: East Bay Queer Writers (Oakland)
Wednesday, 1/25 – Get Lit Reading Series: New Year Edition! (Petaluma)
Wednesday, 1/25 – Gregg Hurwitz (Palo Alto)
Wednesday, 1/25 – Rachel Cusk
Wednesday, 1/25 – Colson Whitehead w/ Alexis Madrigal

Thursday, 1/26 – (5:30pm) Madison Davis (Oakland)
Thursday, 1/26 – Bookswap w/ Marian Palaia
Thursday, 1/26 – ZYZZYVA Winter Issue Release Party! (Oakland)
Thursday, 1/26 – Be About It Zine #14
Thursday, 1/26 – Literary Speakeasy
Thursday, 1/26 – Poetry Flash: Rachel Richardson w/ Martin Rock (Berkeley)

Saturday, 1/28 – Saturday Night Special: An Animal Open Mic (Oakland)
Saturday, 1/28 – Oakland Review #4 (Oakland)
Saturday, 1/28 – Hodge, Bamuthi-Joseph + Eisen-Martin (Oakland)

Sunday, 1/29 – (3pm) Far Out: Poems of the ’60’s (Oakland)
Sunday, 1/29 – (4pm) Paulette Jiles (Corte Madera)

Monday, 1/30 – Bay Area Generations
Monday, 1/30 – Susan Sherman (Corte Madera)
Monday, 1/30 – Tom Church

Tuesday, 1/31 – (6:30pm) Oakland Crossroads: Najarro, Dallett + Zamora (Oakland)
Tuesday, 1/31 – (6:30pm) SJSU MFA Open House (San Jose)
Tuesday, 1/31 – Brunonia Barry (Corte Madera)
Tuesday, 1/31 – Asturo Riley + Kay Ryan
Tuesday, 1/31 – Kevin Wilson

Wednesday, 2/1 – One Book One Marin 2017 (Corte Madera)
Wednesday, 2/1 – Robert Pinsky + Murray Dewart (Berkeley)
Wednesday, 2/1 – Ottessa Moshfegh
Wednesday, 2/1 – Laurie Frankel w/ Kristin Clark (Berkeley)

Thursday, 2/2 – (12:10pm) Forrest Gander (Berkeley)
Thursday, 2/2 – Poetry Flash: Thompson + Hunter (Berkeley)
Thursday, 2/2 – Shipwreck Presents: Emily Brontë’s Wuthering Heights
Thursday, 2/2 – Patricia Minger (Alameda)
Thursday, 2/2 – Lisa Wade (Berkeley)
Thursday, 2/2 – Viet Thanh Nguyen
Thursday, 2/2 – You’re Going to Die

Saturday, 2/4 – (3pm) BAPC: First Saturday + Contest Winners (Berkeley)
Saturday, 2/4 – Writers Not Writing (Oakland)
Saturday, 2/4 – Peter Hook
Saturday, 2/4 – Nepotism Night

Sunday, 2/5 – (3pm) Michael McClure (Oakland)
Sunday, 2/5 – (3pm) Stranger Than Fiction

Monday, 2/6 – (6pm) Chris Formant
Monday, 2/6 – Left Coast Writers: Andy Ross (Corte Madera)
Monday, 2/6 – Quiet Lightning

Tuesday, 2/7 – Tim Z. Hernandez
Tuesday, 2/7 – Sarah Schulman
Tuesday, 2/7 – Veronica Chambers (Palo Alto)
Tuesday, 2/7 – Meredith Jaeger

Wednesday, 2/8 – Suzun Lucia Lamaina
Wednesday, 2/8 – Brandon Brown (Berkeley)
Wednesday, 2/8 – Laura Atkins w/ Stan Yogi (Berkeley)
Wednesday, 2/8 – Fireside Storytelling: Surprise!

Thursday, 2/9 – (5pm) Story Hour: Adam Hochschild (Berkeley)
Thursday, 2/9 – (6pm) Remembering Tom Hayden
Thursday, 2/9 – Women of Color Author Panel (Alameda)

Friday, 2/10 – Digging for Pony Chapbook Release (Oakland)
Friday, 2/10 – Elan Mastai (Alameda)

Saturday, 2/11 – (2pm) Daphne Evans
Saturday, 2/11 – 28 Kisses Chapbook Release Party (Oakland)
Saturday, 2/11 – Bass, Hirshfield, + Howe: A Benefit for SHE (Berkeley)

Sunday, 2/12 – (1pm) Raphael Block (Corte Madera)
Sunday, 2/12 – (4pm) Joyce Carol Oates (Corte Madera)

Monday, 2/13 – Jason Rekulak (Palo Alto)
Monday, 2/13 – Norman Fisher + Kit Robinson (Berkeley)

Wednesday, 2/15 – (6:30pm) Simone White (Berkeley)
Wednesday, 2/15 – David Hartsough w/ Norman Solomon
Wednesday, 2/15 – Natalie Bazsile (Moraga)
Wednesday, 2/15 – Min Jin Lee
Wednesday, 2/15 – Elizabeth Farnsworth (Berkeley)
Wednesday, 2/15 – Lyrics & Dirges Reading Series (Berkeley)

Thursday, 2/16 – (6pm) Ellen Klages
Thursday, 2/16 – To Live & Write in Alameda Story Slam (Alameda)
Thursday, 2/16 – MPC: Gerald Fleming + Lynne Knights (San Rafael)
Thursday, 2/16 – Story Is the Thing: Kepler’s Quarterly Reading Series (Menlo Park)
Thursday, 2/16 – Katie Kitamura
Thursday, 2/16 – Ethel Rohan

Saturday, 2/18 – (4pm) John Lescroart w/ K.J. Howe (Corte Madera)
Saturday, 2/18 – (6pm) RADAR Productions: Missing You

Sunday, 2/19 – (3pm) Poetry Flash: Michael McLaughlin + Raina J. León (Oakland)
Sunday, 2/19 – Emily Fridlund (Corte Madera)

Monday, 2/20 – Ian Rankin

Tuesday, 2/21 – Joyce Carol Oates
Tuesday, 2/21 – Roxane Gay w/ Anna Sale
Tuesday, 2/21 – Marc Bojanowski
Tuesday, 2/21 – Camille Paglia

Wednesday, 2/22 – (6pm) Elinor Lipman
Wednesday, 2/22 – John Darnielle
Wednesday, 2/22 – Roof Books Night (Berkeley)
Wednesday, 2/22 – Yiyun Li (Berkeley)

Thursday, 2/23 – James Sherry (Oakland)
Thursday, 2/23 – Daphne Merkin (Berkeley)
Thursday, 2/23 – Meg Elison (Berkeley)

Friday, 2/24 – (12pm) Bryan Stevenson (San Jose)
Friday, 2/24 – Tim Dorsey (Corte Madera)
Friday, 2/24 – Daniel Handler

Saturday, 2/25 – (1pm) Sigrid Carter (Corte Madera)
Saturday, 2/25 – (4pm) Alex George (Corte Madera)
Saturday, 2/25 – Bawdy’s Storytelling: 10 Year Anniversary Early Show
Saturday, 2/25 – Deborah Cromble (Corte Madera)
Saturday, 2/25 – Lauren Levin
Saturday, 2/25 – Bawdy’s Storytelling: Best of Bawdy 10 Year Anniversary Show

Sunday, 2/26 – (6pm) Juan Pablo Villalobos

Tuesday, 2/28 – Ari Banias, Lorenzo Herrera y Lozano + Cintia Santana
Tuesday, 2/28 – Bill Hayes (Berkeley)

Wednesday, 3/1 – L. A. Kauffman

Thursday, 3/2 – (12:10pm) Jennifer Clarvoe (Berkeley)
Thursday, 3/2 – (6pm) Bill Hayes
Thursday, 3/2 – Eric Puchner

Saturday, 3/4 – (3pm) Bay Area Poets Coalition: First Saturday (Berkeley)
Saturday, 3/4 – (6pm) Babylon Salon Spring Reading

Tuesday, 3/7 – (6pm) Megan Marshall
Tuesday, 3/7 – Yiyun Li

Wednesday, 3/8 – Two Line Press Reading
Wednesday, 3/8 – Fireside Storytelling: Do or Die

Friday, 3/10 – Martha Hall Kelly (Corte Madera)

Monday, 3/13 – Dan Chaon (Corte Madera)

Tuesday, 3/14 – Christina Baker Kline (Corte Madera)

Wednesday, 3/15 – (6pm) Ron Currie
Wednesday, 3/15 – Logic Magazine
Wednesday, 3/15 – Melissa Febos (Oakland)
Wednesday, 3/15 – Paul La Farge w/ Daniel Handler
Wednesday, 3/15 – Joan Frank w/ Peg Alford Pursell

Thursday, 3/16 – Deepak Unnikrishnan
Thursday, 3/16 – MPC: John Murillo + Javier Jose Zamora (San Rafael)

Saturday, 3/18 – Patty Yumi Cottrell

Monday, 3/20 – Sam Bercholz (Berkeley)

Wednesday, 3/22 – (6:30pm) Graham Foust (Berkeley)
Wednesday, 3/22 – Elif Batuman
Wednesday, 3/22 – Susan Orlean (San Jose)
Wednesday, 3/22 – Arisa White (Moraga)
Wednesday, 3/22 – Jami Attenberg

Thursday, 3/23 – (6pm) Two Voices Salon: Chad Post
Thursday, 3/23 – Michael Finkel (Corte Madera)

Friday, 3/24 – (12pm) Literary Luncheon: Lisa See (Corte Madera)
Friday, 3/24 – (3pm) Jim Shephard
Friday, 3/24 – Omnidawn Night (Berkeley)

Friday, 3/31 – (1pm) Lauren Grodstein (Corte Madera)

Saturday, 4/1 – (3pm) Bay Area Poets Coalition: First Saturday (Berkeley)

Monday, 4/3 – Safiya Sinclair

Tuesday, 4/4 – Dean Radar

Wednesday, 4/5 – (12pm) Cynthia D’Aprix Sweeney (Corte Madera)

Thursday, 4/6 – (12:10pm) devorah major (Berkeley)

Friday, 4/7 – Alex Dimitrov w/ Noah Warren

Wednesday, 4/12 – (6:30pm) Douglas Kearney (Berkeley)
Wednesday, 4/12 – Reese Jones
Wednesday, 4/12 – Martha Rhodes
Wednesday, 4/12 – Fireside Storytelling: Fame

Thursday, 4/13 – (5pm) Shanthi Sekaran (Berkeley)

Saturday, 4/15 – (4pm) Elizabeth Kostova (Corte Madera)

Monday, 4/17 – 2017 Library Laureates: Library Love Stories

Wednesday, 4/19 – (6:30pm) Morgan Parker (Berkeley)
Wednesday, 4/19 – Joyce Maynard (Moraga)
Wednesday, 4/19 – Zachary Mason

Thursday, 4/20 – Omar El Akkad
Thursday, 4/20 – Lida Yuknavitch
Thursday, 4/20 – MPC: April Ossmann + Connie Post (San Rafael)

Tuesday, 4/25 – Oakland Noir
Tuesday, 4/25 – Andres Barba

Thursday, 4/27 – David Shapiro

Saturday, 4/29 – Michael Chabon

Thursday, 5/4 – (12:10pm) Lunch Poems Student Reading (Berkeley)
Thursday, 5/4 – (5pm) Story Hour Student Reading (Berkeley)

Saturday, 5/6 – (3pm) Bay Area Poets Coalition: First Saturday (Berkeley)

Wednesday, 5/10 – Fireside Storytelling: Call of the Wild

Monday, 5/15 – Hala Alyan

Wednesday, 5/17 – Gordon Ball

Thursday, 5/18 – Rakesh Satyal
Thursday, 5/18 – MPC: Brian Laidlaw + Ken Waldman (San Rafael)

Saturday, 5/20 – (1pm) Megan Miranda (Corte Madera)

Wednesday, 5/24 – David Brazil w/ Julien Poirier

Saturday, 6/3 – (3pm) Bay Area Poets Coalition: First Saturday (Berkeley)

Wednesday, 6/14 – Fireside Storytelling: Bad Decisions

Wednesday, 6/21 – Achy Obejas